Panele słoneczne – fotowoltaika czy się opłaca? Zakłada coraz więcej osób, które mieszkają w domu jednorodzinnym. Zależy im na oszczędności finansowej w ciągu roku, ale także na ekologicznym rozwiązaniu energetycznym.
Opłacalność fotowoltaiczna
Promocja fotowoltaiki zaczęła się kilka lat temu, kiedy okazało się, że ceny węgla, gazu i ropy naftowej będą rosły. Środowisko ekologiczne biło wówczas na alarm, ponieważ stan matki ziemi pozostawiał wiele do życzenia. Ludzie zaczęli poszukiwać innowacyjnych rozwiązań i dlatego fotowoltaika stała się tak powszechna. Ceny są nadal wysokie, ponieważ produkcja oraz montaż pochłaniają ogrom energii, czasu, a surowce nadal sporo kosztują. Jednak w przeliczeniu na moc jaką można wykorzystać z fotowoltaiki w dłuższym okresie czasu, okazuje się, że można sporo zaoszczędzić. Klienci powinni udać się do firmy fotowoltaicznej po szczegółowe kalkulacje i wtedy otrzymają dokładną wycenę. Średnio panele słoneczne kosztują 30 tysięcy złotych, w zależności od ilości, jakości i miejsca założenia. Najczęściej jest to dach domu jednorodzinnego, ale można je ustawić także na ziemi. Współczesna fotowoltaika czy się opłaca zależy w dużej mierze od miejsca, w którym będzie zakładana. Musi ono być nasłonecznione na tyle, aby ilość energii wystarczyła na cały rok.
Ceny paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne są różnorodne, ponieważ wykonane z krzemu czyli podstawowego ogniwa. Ten z kolei można przetwarzać na wiele sposobów, dlatego jakość i moc paneli mogą się od siebie różnić. To wpływa na cenę, dlatego na rynku podawane są widełki od 20 do nawet 50 tysięcy złotych. Panele są kosztowne, ponieważ dolicza się do nich montaż, serwisowanie, gwarancję i jakość użytkowania. Wiele zależy do czego mają być wykorzystane, a także czy mieszkańcy nadal chcą zachować tradycyjne media. Najczęściej podawane dane to od 4 do 5 tysięcy złotych za kilowat, a maksymalna moc paneli jest dopasowana do wielkości domu, powierzchni dachu i jego stanu. Im więcej paneli lub też montaż z obu stron, tym panele słoneczne mogą być droższe. Na cenę wpływa też cała instalacja jaką trzeba wbudować, aby cały dom był ekologiczny. Droższe panele są dla firm, przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych, ponieważ potrzebują większej ilości mocy szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Koszty założenia takich paneli mogą wynosić nawet 60 tysięcy złotych, jednak zwrot następuje nawet po 5 latach takiej inwestycji. Opłacalność jest nie tylko finansowa, ale przede wszystkim ekologiczna, bo nie ma emisji żadnych trujących składników do atmosfery.