Stany Zjednoczone słyną z rasizmu wobec osób czarnoskórych, którzy szczególnie nasilał się w XX w. Wiele historii jest tragicznych i przerażających, a jedna z nich stała się kanwą dla reportażu “Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace. Jego tytułowe bohaterki stanęły w 1982 r. przed sądem, choć były zaledwie dziećmi. Czy ich historia faktycznie warta jest uwagi?

Milczące bliźniaczki – o czym opowiada książka?

Milczące bliźniaczki (oparte na faktach)” Marjorie Wallace to fascynujący reportaż o dwóch czarnoskórych kobietach mieszkających w USA. June i Jennifer Gibbons w latach 80. były małymi dziewczynami, które tak jak inne dzieci cieszyły się z okresu zabawy i niewinności. Wszystko zmieniło się, gdy zostały aresztowane przez policję pod zarzutem… kradzieży i podpalenia sklepu. W pożarze ucierpiało kilku białych mieszkańców, choć na szczęście obyło się bez skutków śmiertelnych. Mimo to sąd wytoczył dziewczynkom proces i potraktował je jak osoby dorosłe. Ich historia jest o tyle ciekawa, że w trakcie procesu nie odezwały się nawet słowem, a jedynie wydały kilka pomruków. Sąd uznał to za przyznanie się do winy i skazał je na długoletni pobyt w szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze, gdzie trafiali gwałciciele i mordercy.

Reportaż o tych, które nie miały głosu

Marjorie Wallace daje głos tym, które dotychczas go nie miały – siostrom Gibbons. Autorka opowiada ich historię i zwraca uwagę na absurdalne oskarżenia, jakie w latach 80. wysuwały amerykańskie sądy wobec osób czarnoskórych. Można powiedzieć, że “Milczące bliźniaczki” to historia o rasizmie i prześladowaniach, choć nie jest to jedyny temat, jaki porusza ten reportaż. Książka stanowi też arcyciekawy portret Ameryki lat 80., która wcale nie była takim kolorowym rajem na ziemi, jak mogło się to wydawać. Autorka pisze o czynnikach, które sprawiły, że siostry Gibbons trafiły do szpitala psychiatrycznego dla najniebezpieczniejszych przestępców, a także o upokorzeniach, przez które musiały przejść, by się stamtąd wydostać. Warto sięgnąć po “Milczące bliźniaczki”, by poznać losy June i Jennifer Gibbons!